Σε όλο τον κόσμο υπάρχουν αστείες πινακίδες. Πινακίδες που είτε λόγω λάθους ή ιδιαιτερότητας, ή εξαιτίας του μηνύματος που έχει γράψει ο ιδιοκτήτης προκαλούν εντύπωση και γέλιο. Αυτές όμως που βρίσκονται στη ”γωνιά” αυτή του κόσμου που λέγεται Κρήτη έχουν και το στοιχείο της παράδοσης και της τοπικής διαλέκτου. Κι αυτό τις κάνει ιδιαίτερες.
Αυτό αναγνώρισε και ο δημιουργός της σελίδας στο facebook Κρητικές πινακίδες ο οποίος όποτε έχει υλικό το δημοσιοποιεί. Και πλέον, έχει δημιουργήσει ένα αρχείο όλων των περίεργων, αστείων, ή …πυροβολημένων Κρητικών πινακίδων. Μεταξύ αυτών ξεχωρίζουμε το μήνυμα στο φράχτη με τον σκύλο:
“Δε δακάνω, μα άμα σε πιάνει έμπα”.
Δείτε τις φωτός:
![Αγόρασε ή φύγε - Χερσόνησος](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Buy-or-bye-Χερσόνησος.jpg)
![Καλωσήρθατε στο Ρέθυμνο](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Rethymno.jpg)
![Το μπει ορ νοτ το be](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/to-mpei-or-not-to-mpei-770x514.jpg)
![Αμέτε αλλού - Ναύσταθμος-Χανιά](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Αμέτε-αλλού-Ναύσταθμος-Χανιά.jpg)
![Απαγορεύεται το κυνήγι - Στο δρόμο προς Καλούς Λιμένες – Νότια Κρήτη](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Απαγορεύεται-το-κυνήγι-Στο-δρόμο-προς-Καλούς-Λιμένες-–-Νότια-Κρήτη.jpg)
![Για Μάταλα πρώτη πόρτα δεξιά - Μοίρες Ηρακλείου](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Για-Μάταλα-πρώτη-πόρτα-δεξιά-Μοίρες-Ηρακλείου.jpg)
![Εμπασά - κοντά στο Παγκρήτιο στάδιο Ηρακλείου](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Εμπασά-κοντά-στο-Παγκρήτιο-στάδιο-Ηρακλείου.jpg)
![Ο Χαράλαμπος κόβει χέρια - Πιτσίδια, Δήμου Φαιστού](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Ο-Χαράλαμπος-κόβει-χέρια-ΠιτσίδιαΔήμου-Φαιστού.jpg)
![Ολα στα κάρβουνα - Μύρτος Ιεράπετρας](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Ολα-στα-κάρβουνα-Μύρτος-Ιεράπετρας.jpg)
![Οπου βρω κρασί - Αλίκαμπος Αποκορώνου Ν. Χανίων](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Οπου-βρω-κρασί-Αλίκαμπος-Αποκορώνου-Ν.-Χανίων.jpg)
![Στο δρόμο από Πύργο προς Αρχάνες - φωτό: Βούλα Φιλιππάκη](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Πωλείται-τράγος-επαγγελματίας-Ταυρωνίτης-Χανίων.jpg)
![Στο δρόμο από Πύργο προς Αρχάνες - φωτό: Βούλα Φιλιππάκη](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Στο-δρόμο-από-Πύργο-προς-Αρχάνεςφωτό-Βούλα-Φιλιππάκη.jpg)
![Φέρε το κερκέλι πίσω - Βόρροι Ν.Ηρακλείου](http://agonaskritis.gr/wp-content/uploads/2015/01/Φέρε-το-κερκέλι-πίσω-Βόρροι-Ν.Ηρακλείου.jpg)
Από τη σελίδα στο facebook Κρητικές πινακίδες