Τελετή βράβευσης για τους Αθλητές, τις αθλήτριες, τους Προπονητές και τους Αθλητικούς Συλλόγους για τις επιδόσεις τους το 2013

Date:

Την Παρασκευή, 2 Μαΐου 2014, η Περιφέρεια Κρήτης – Περιφερειακή Ενότητα Χανίων πραγματοποίησε, στο Πνευματικό Κέντρο,  Τελετή βράβευσης για τους Αθλητές, τις αθλήτριες, τους Προπονητές και τους Αθλητικούς Συλλόγους που διακρίθηκαν για τις επιδόσεις τους κατά το έτος 2013.
Η  «Γιορτή  Αθλητή 2014» πραγματοποιήθηκε με στόχο αφενός μεν να προβληθούν οι αθλητικές επιδόσεις των νεαρών Χανιωτών για νίκες που κατέκτησαν σε Παγκόσμιο, Πανευρωπαϊκό, Βαλκανικό, Πανελλήνιο επίπεδο,  κατάρριψη Πανελλήνιου ρεκόρ και αφετέρου ως ελάχιστη τιμή στους αθλητές μας, που με ξεχωριστό κόπο και μόχθο μας κάνουν υπερήφανους κάθε χρόνο, κουβαλώντας το όνομα των Χανίων στα Στάδια και τα Κολυμβητήρια όλου του κόσμου.

Οι Αθλητικοί Σύλλογοι που βραβεύτηκαν για τις διακρίσεις των αθλητών και αθλητριών τους είναι οι εξής:

• ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΧΑΝΙΩΝ «ΤΑΛΩΣ – ANEK LINES»
  • ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ «ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΒΕΝΙΖΕΛΟΣ»
  • ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΗ ΛΕΣΧΗ ΚΡΗΤΗΣ
  • ΣΚΟΠΕΥΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΧΑΝΙΩΝ «Ο ΒΑΡΔΑΣ»

• ΛΕΣΧΗ ΦΟΥΣΚΩΤΩΝ ΣΚΑΦΩΝ ΧΑΝΙΩΝ

Επίσης βραβεύθηκαν οι Αθλητικοί Σύλλογοι που κατέκτησαν: 1η έως 3η θέση σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα (για κάθε άθλημα ) και την 1η έως 3η θέση στην Πανελλήνια Κατάταξη αξιολόγησης από την Ομοσπονδία τους.

Οι Σύλλογοι που βραβεύτηκαν για τις ομαδικές τους διακρίσεις είναι:

Ποδηλατικός Όμιλος Χανίων ΤΑΛΩΣ ΑΝΕΚ LINES

• Πρωταθλητής Ελλάδος στην βαθμολογία σωματείων αγωνιστικής περιόδου 2013
  • Κατάκτηση της 1ης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας στο αγώνισμα του Ομαδικού Σπρίντ Εφήβων.
  • Κατάκτηση της 2ης θέσης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Πίστας στο αγώνισμα του Ομαδικού Σπρίντ Παίδων

Γυμναστικός Σύλλογος «Ελευθέριος Βενιζέλος»

• Κατάκτηση της 2ης θέσης στην γενική αξιολόγηση του ΣΕΓΑΣ  καθώς και την 1η θέση Επαρχιακού Συλλόγου στην Ελλάδα.

Ναυτικός Όμιλος Χανίων

A.  Το Τμήμα Τεχνικής Κολύμβησης κατέκτησε την 1η θέση στη γενική βαθμολογία   στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών ΟΠΕΝ 2

B.  Το Τμήμα Συγχρονισμένης Κολύμβησης κατέκτησε στη γενική βαθμολογία τις εξής ομαδικές διακρίσεις:

• 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Α
  • 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων Β
  • 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων

Γ.  Το Τμήμα Κανόε Καγιάκ κατέκτησε την 1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ανάπτυξης Σπρίντ

Αθλητικός Όμιλος Χανίων «Ο ΚΥΔΩΝ»

• Το Τμήμα της Άρσης Βαρών κατέκτησε τη 1η θέση στην Κατηγορία Νεανίδων και την 2η θέση στις Κατηγορίες Γυναικών, Νέων Γυναικών και Κορασίδων
  • Το Τμήμα Τραμπολίνο κατέκτησε την 2η  θέση στην τελική φάση του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νοτίου Ελλάδος στην Κατηγορία Παμπαίδων Α΄.

Σκακιστική Ακαδημία Χανίων

Η ομάδα της Σ.Α.Χ. κατέκτησε την 2η θέση στο Πανελλήνιο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παίδων – Κορασίδων

Σκοπευτική Λέσχη Κρήτης

Η Ομάδα του Πήλινου Στόχου της Σκοπευτικής Λέσχης Κρήτης απέσπασε τις εξής διακρίσεις:

• 2η θέση Πολυνείκης Σύλλογος Ελλάδας
  • Α΄Πανελληνιονίκης στο ομαδικό SKEET Ανδρών
  • Πανελλήνιο ρεκόρ  στο ομαδικό SKEET Ανδρών
  • Στελέχωση Εθνικής ομάδας στο World Cup της Λευκωσίας με τον Μαυρομάτη Νικόλαο.

Σκοπευτικός Σύλλογος Χανίων «Ο ΒΑΡΔΑΣ»

Η ομάδα του Σκήτ του ΒΑΡΔΑ  κατέκτησε τη θέση του  Πολυνείκη Κυπελλούχου Συλλόγου στο Σκήτ.

Αθλητική Λέσχη Ξιφασκίας Χανίων

Η ομάδα Ξίφους Νεανίδων κατέκτησε την 3η θέση στο ομαδικό του Ξίφους Ασκήσεως Νεανίδων

Η βραδιά πλαισιώθηκε από εντυπωσιακά χορευτικά που παρουσιάστηκαν από τις μαθήτριες της Σχολής Μπαλέτου και Σύγχρονου Χορού «Τhe Art of Dance”, η οποία έχει έδρα της το Καστέλι Κισάμου.

Συντονίστρια της εκδήλωσης ήταν η Κατερίνα Ζομπανάκη, αρμόδια για θέματα αθλητισμού της Π.Ε. Χανίων.

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις