Tαυτοποιήθηκε το πτώμα που βρέθηκε προχθές το μεσημέρι στη θαλάσσια περιοχή του Λίντο, σε απόσταση 40 μέτρων από την ακτή και σε βάθος 3 μέτρων. Το πτώμα που ανήκει σε έναν 28χρονο άνδρα από τη Συρία.
Να υπενθυμίσουμε ότι μία ημέρα μετά την ανάσυρση του πτώματος του 57χρονου που βρέθηκε στη θάλασσα, στο βόρειο λιμενοβραχίονα, στο λιμάνι του Ηρακλείου, οι λιμενικές αρχές ειδοποιήθηκαν για άλλο ένα πτώμα που “ξέβρασε” η θάλασσα, αυτή τη φορά στη δυτική πλευρά του Ηρακλείου.
Συναγερμός σήμανε χτες σε όλες τις υπηρεσίες. Άμεσα στο σημείο έσπευσαν πλωτό περιπολικό Λ.Σ.–ΕΛ.ΑΚΤ., άνδρες ΕΜΑΚ και ιδιώτες δύτες οι οποίοι μετά από ώρα αναζητήσεων, ανέσυραν το πτώμα.
Η σορός μεταφέρθηκε στο Πανεπιστημιακό Γενικό Νοσοκομείο Ηρακλείου για τη διενέργεια νεκροψίας – νεκροτομής.
Προανάκριση διενεργείται από το Κεντρικό Λιμεναρχείο Ηρακλείου.
neatv.gr – Ε.Ξ.