“Συναγερμός” σήμανε χθες το πρωί στη Λιμενική Αρχή Χανίων, όταν το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, ενημέρωσε ότι χρειαζόταν η συνδρομή του Λιμεναρχείου για την άμεση αποβίβαση 74χρονου αλλοδαπού μέλους πληρώματος του Θ/Γ «OTTOLAND» σημαίας Ολλανδίας, ο οποίος έχρηζε άμεσης νοσοκομειακής περίθαλψης. Η θαλαμηγός βρισκόταν αγκυροβολημένη στον όρμο της Σούδας κοντά στο αλιευτικό καταφύγιο Μαραθίου.
Με τη συνδρομή πλωτού περιπολικού Λ.Σ.–ΕΛ.ΑΚΤ. ο 74χρονος μεταφέρθηκε στο λιμένα Μαραθίου και διεκομίσθη με ασθενοφόρο όχημα του ΕΚΑΒ στο Γενικό Νοσοκομείο Χανίων.
cretalive.gr