Ασπρόπυργος – Πλατανιάς 0-1

Date:

Το γκολ του Ιγκόρ Μιρτσέτα στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα χάρισε τη νίκη στον Πλατανιά με 1-0 επί του Ασπρόπυργου, η οποία έτσι τον διατήρησε στη 2η θέση της βαθμολογίας.

Ο 24χρονος σέρβος επιθετικός σκόραρε με προβολή αξιοποιώντας τη μπαλιά από τον Κατσικοκέρη και την λάθος εκτίμηση από τον Παναγιωτόπουλο, γκολ που ήταν το δεύτερο για τον ίδιο στο πρωτάθλημα και το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους παίκτες αλλά και τους σχεδόν 40 φιλάθλους της χανιώτικης ομάδας που έδωσαν το παρών στο γήπεδο του Ασπρόπυργου.

Ο Πλατανιάς ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους γηπεδούχους. Στο α΄ ημίχρονο μπορεί να μην είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει αλλά στην επανάληψη επισκέφτηκε πολλές φορές με αξιώσεις την περιοχή του Παναγιωτόπουλου, χάνοντας την καλύτερή του στιγμή στο 57΄ όταν ο Μιρτσέτα βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά σούταρε πάνω στον τερματοφύλακα του Ασπρόπυργου. Όσο πέρναγε ο χρόνος η πίεση προς τα καρέ των γηπεδούχων γινόταν εντονότερη με αποτέλεσμα στην τελευταία φάση του ματς, στο 92΄, να έρθει το πολυπόθητο τέρμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής Γκριζέπης ακύρωσε στο α΄ ημίχρονο γκολ του Πλατανιά και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό, το οποίο σημειώθηκε από τον Προβατίδη, θεωρώντας ότι υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ, γεγονός που προκάλεσε τα έντονα παράπονα των φιλοξενούμενων.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
11′ Γύρισμα του Μιρτσέτα στον Προβατίδη ο οποίος σκοράρει όμως ο διαιτητής ακυρώνει το γκολ ως επιθετικό φάουλ
15′ Επικίνδυνο γύρισμα του Σεμερτζίδη προς την περιοχή του Πλατανιά αλλά ο Παληγεώργος απομακρύνει
42′ Ο Αθανασιάδης πραγματοποιεί γύρισμα από δύσκολη θέση αλλά η μπάλα καταλήγει στα χέρια του Παναγιωτόπουλου
44′ Σουτ από τον Μουνάφο καταλήγει ψηλά άουτ
54′ Ο Πιτσόκος βρίσκεται αμαρκάριστος έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά σουτάρει ψηλά
57′ Σέντρα από τον Αθανασιάδη, η μπάλα φτάνει στον Μιρτσέτα ο οποίος χωρίς πίεση από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνει τη μπάλα πάνω στον Παναγιωτόπουλο χάνοντας μεγάλη ευκαιρία για το 0-1
65′ Από πάσα του Μουνάφο στον Μιρτσέτα ο τελευταίος σουτάρει πάνω στην αγκαλιά του Παναγιωτόπουλου
68′ Σουτ από τον Μουνάφο πάνω στον Παναγιωτόπουλο
70′ Ο Λιούρδης κρατά το “0” σε κεφαλιά του Τουρνά έπειτα από κόρνερ, μπλοκάροντας όμορφα τη μπάλα
77′ Ο Κατρανίτσας τροφοδοτεί τον Μουνάφο που πραγματοποιεί ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Παναγιωτόπουλου
82′ Μιρτσέτα – Μουνάφο παίζουν το “1-2” αλλά το σουτ του τελευταίου καταλήγει πάνω στον Παναγιωτόπουλο
84′ Σουτ του Κατρανίτσα από διαγώνια θέση πάνω στον Παναγιωτόπουλο
85′ Ο Κατρανίτσας ελίσσεται ωραία από τα αριστερά, βρίσκει το χώρο για να σουτάρει αλλά στέλνει τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι
92′ (0-1) Ο Πιτσόκος τροφοδοτεί τον Κατσικοκέρη που γυρίζει για τον Μιρτσέτα, ο οποίος με κοντινή προβολή δίνει το προβάδισμα στον Πλατανιά

ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ: Παναγιωτόπουλος, Καλογρίδης, Άγγος, Φισσαράκης (78΄ Γανωτής), Γαλάνης, Κριαράς, Τουρνάς, Συνάνης (59΄ Σαββίδης), Λύγκος (71΄ Φώσκολος), Μποταΐτης, Σεμερτζίδης
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λιούρδης, Αθανασιάδης, Παληγεώργος, Τζανής, Κατρανίτσας, Πότσι (84΄ Λούκεζ), Μουνάφο, Μιρτσέτα, Προβατίδης (16΄ Μαρτσάκης, 77΄ Μαζιώτης), Πιτσόκος, Κατσικοκέρης

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις