Αποφασισμένος να προχωρήσει στη χρήση κάθε νόμιμου μέσου προκειμένου να ανακληθεί η απόφαση του Γενικού Γραμματέα Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θανάση Καρούντζου, η οποία προβλέπει την τροποποίηση και ανανέωση των περιβαλλοντικών όρων των δεξαμενών καυσίμων της εταιρείας Silk Oil στον Άγιο Ονούφριο δηλώνει ο Δήμαρχος Χανίων Μανώλης Σκουλάκης. Στη χθεσινή συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου αποφασίστηκε να μην επιτραπεί η κατά 30% επέκταση καθ’ ύψος των εγκαταστάσεων. Παρών στη συνεδρίαση ήταν και ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Αγ. Ονουφρίου Μιχάλης Καλογριδάκης, ο οποίος μετέφερε τις έντονες αντιδράσεις των κατοίκων της περιοχής.
Η απόφαση του κ. Καρούντζου
Στην σχετική απόφαση του Γεν. Γρ. Αποκεντρωμένης Διοίκησης Κρήτης, με ημερομηνία 10/04/12, αναφέρεται:
“Αποφασίζουμε την τροποποίηση (λόγω αύξησης αποθηκευτικού όγκου δεξαμενών) και ανανέωση της απόφασης (του 2009) έγκρισης περιβαλλοντικών όρων της υφιστάμενης μονάδας αποθήκευσης και διακίνησης υγρών καυσίμων, ιδιοκτησίας Silk Oil AEEΠ στην εκτός σχεδίου περιοχή Αγίου Ονουφρίου, Δημοτική ενότητα Ακρωτηρίου, Δήμος Χανίων, Περιφερειακή Ενότητα Χανίων. Η τροποποίηση αφορά την αύξηση της αποθηκευτικής ικανότητας της μονάσας κατά περίπου 30%, με αύξηση του ύψους των υπαρχόντων δεξαμενών και όχι με νέες δεξαμενές”.
neatv.gr-Κ.Π.