Δεύτερη νίκη για τους Νέους Πλατανιά!

Date:

Την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα Νέων της Football League ΟΠΑΠ πανηγύρισε το Σάββατο (7/1) στο Εθνικό στάδιο Χανίων ο Πλατανιάς επικρατώντας με το ευρύ 4-1 του Ηρακλή Ψαχνών. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο Γιάννης Δρακάκης, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ και εξελίχθηκε σε κορυφαίο σε απόδοση ποδοσφαιριστή για το συγκρότημα του Νίκου Πασβάντη. Ο Χανιώτης επιθετικός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό αξιοποιώντας με κοντινό πλασέ το γύρισμα του Περδικάκη ενώ τα άλλα δύο τέρματα τα σημείωσε στο 72ο και στο 81ο λεπτό. Στη φάση του 3-1, παίρνοντας την ασίστ του Μπουρμπάκη, πλάσαρε πολύ ωραία πάνω από το σώμα του Ντελέκου ενώ το τρίτο του τέρμα, που διαμόρφωσε και το τελικό σκορ, σημειώθηκε πάλι με πλασέ, με τη φάση να ξεκινά από σέντρα του Βαγιωνάκη και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα του Ηρακλή Ψαχνών.
Σκόρερ για τον Πλατανιά χρίστηκε και ο Ντούπης, όταν στο 47ο λεπτό μετά από φάουλ του Μπασιαδάκη, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ (2-0), με τον Ηρακλή να μειώνει σε 2-1 στο 59ʼ με σουτ του Κωνσταντάγκα.
Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω της αποβολής στο 76ʼ με 2η κίτρινη κάρτα του σκόρερ και αρχηγού τους, για διαμαρτυρία προς τον διαιτητή Κανελάκη.
Ο Πλατανιάς, η εμφάνιση του οποίου ήταν πάρα πολύ καλή, θα μπορούσε να είχε σκοράρει και στο 52ο λεπτό, με τον Περδικάκη να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του τέρματος του Ηρακλή.

Πλατανιάς (Νίκος Πασβάντης): Κοκκαλάς, Γαλανίδης, Μιχαήλ, Πατρικάκης, Μπασιαδάκης, Κονονένκο, Ροκάκης (46ʼ Μπουρμπάκης), Ντούπης (74ʼ Ντακάκης),  Δρακάκης, Βαγιωνάκης (82ʼ Μαγαράκης), Περδικάκης

Ηρακλής Ψαχνών (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Ντελέκος, Σελεβάκος, Δημητρίου, Δημητρακόπουλος, Κατσιαούνης, Γλυκός, Μπεγιάζης (46ʼ Καραμπέτσος), Κωνσταντάγκας, Ντούμας, Χασαπίδης, Πουρουτίδης

Διαιτητής: Κανελάκης (Χανίων)

Βοηθοί διαιτητές: Παναγέα, Τουλουπάκη (Χανίων)

Πασβάντης: «Το αποτέλεσμα είναι το τελευταίο που μετράει»
Σύμφωνα με τον προπονητή της ομάδας Νέων του Πλατανιά: «Όπως έχω πει και άλλες φορές σε δηλώσεις μου αλλά και μετά τον αγώνα με τον Εθνικό Αστέρα, το αποτέλεσμα είναι το τελευταίο που μετράει. Εμείς, μέσα από αυτά τα παιχνίδια, αποκομίζουμε εμπειρίες. Είναι παιδιά που όλα τους προέρχονται από το τοπικό πρωτάθλημα. Κοιτάζουμε να βελτιωνόμαστε και σήμερα κάναμε ένα βήμα μπροστά. Σίγουρα η νίκη ήταν πολύ καλή και θα μας βοηθήσει στην ψυχολογία μας. Από την άλλη όμως, δεν σημαίνει και τίποτα. Τώρα θέλουμε να προετοιμαστούμε για το επόμενο παιχνίδι με τον Θρασύβουλο, που είναι εξίσου δύσκολο. Κάναμε μία καλή μεταγραφή, τον Γιάννη Μπουρμπάκη, που πρόκειται για ένα παιδί που νομίζω πως άξιζε να κάνει αυτό το βήμα. Θα μας βοηθήσει. Πραγματοποιήσαμε μια καλή εμφάνιση, ειδικά στο βʼ ημίχρονο και μετά το 3-1 όπου απελευθερωθήκαμε. Σίγουρα μας βοήθησε η παρουσία του Γιάννη Δρακάκη ο οποίος έκανε καταπληκτικό παιχνίδι. Μην ξεχνάμε όμως πως όλες οι ομάδες χρησιμοποιούν παίκτες από την πρώτη ομάδα, άρα δεν κάναμε κάτι διαφορετικό. Εγώ πιστεύω ότι θα πρέπει όλοι να στηρίξουν αυτή την προσπάθεια που γίνεται στην ομάδα του Πλατανιά κι από εκεί και πέρα θέλω να ευχηθώ υγεία και καλές επιτυχίες στους αθλητές και σε όλο τον κόσμο».

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις