Δεν τα κατάφερε η ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου στη Ρόδο

Date:

Την ήττα γνώρισε η ομάδα του Αστέρα Ρεθύμνου στη Ρόδο με 2-0 από την ομώνυμη ομάδα, σε ένα παιχνίδι όπου είχε δύο όψεις. Η ομάδα ήταν κακή στα πρώτα 22’, όπου και η Ρόδος προηγήθηκε με 1-0, αλλά στη συνέχεια κατόρθωσε και ισορρόπησε μην μπορώντας όμως να ισοφαρίσει το παιχνίδι, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τελικά εκεί που πίεζε η ομάδα μας, ήρθε το 2-0, στο 78’ όπου ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι.

ΤO ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Πολύ δυνατά μπήκε στο παιχνίδι η γηπεδούχος ομάδα της Ρόδου. Σε αυτό συνέβαλλε το γρήγορο γκολ που πέτυχαν οι Ροδίτες, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Πρέντραγκ Σίμιτς. Μέχρι και το 22’ οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, χάνοντας ευκαιρίες και για δεύτερο γκολ, με το Βαγγέλη Κιοσσέ να κρατάει την ομάδα μας ζωντανή στο παιχνίδι. Μετά από εκείνο το σημείο, η ομάδα μας κατόρθωσε και ισορρόπησε το παιχνίδι, έχοντας δύο καλές στιγμές με τους Δερμιτζάκη και Αποσκίτη, για να ισοφαρίσει το παιχνίδι.

Στο 44’ οι έντονες διαμαρτυρίες του προπονητή της Ρόδου Δημήτρη Σπανού, έφεραν την αποβολή του από τον κ. Ποτόγλου, μετά από υπόδειξη της τέταρτης διαιτητή κυρίας Λαμπαδαρίου.

Στο β’ ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε με τον Αστέρα Ρεθύμνου να ανεβάζει την απόδοση της, δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση του αγώνα, Τελικά, δεν τα κατάφερε και αντ’ αυτού οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να εκμεταλλευτούν μια αδράνεια και ασυνεννοησία των Κιοσσέ με τον Πατελή

ΦΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΓΚOΛ

• 7’ ο Σίμιτς με απευθείας εκτέλεση φάουλ, θα στείλει την μπάλα στο δεξί «Γ» του Κιοσσέ, ανοίγοντας το σκορ.
  • 15’ δυνατό σουτ του Σίμιτς η μπάλα θα φύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κιοσσέ.
  • 17’ ο Πλουσής θα βρεθεί απέναντι στον Κιοσσέ, αλλά ο πορτιέρο του Αστέρα Ρεθύμνου θα διώξει την μπάλα Κιοσσές σώζει το τετ α τετ με τον Πλουσή.
  • 22’ νέο τετ α τετ του Τσιαντούλη, με τον Κιοσσέ, αλλά και πάλι ο έμπειρος τερματοφύλακας θα σώσει, διώχνοντας σε κόρνερ.
  • 24’ καλό σουτ του Δερμιτζάκη, η μπάλα θα κοντράρει σε αμυντικό και θα καταλήξει κόρνερ.
  • 25’ ο Αποσκίτης φεύγει στην αντεπίθεση, αλλά το δυνατό σουτ του, θα μπλοκάρει δύσκολα ο Κούμπιεκ.
  • 51’ μακρινό σουτ του Στεφανή, η μπάλα θα φύγει ελάχιστα άουτ.
  • 55’ ο Αποσκίτης θα βρεθεί σε θέση βολής, αλλά το πλασέ του θα σταματήσει πάνω στον Κούμπιεκ.
  • 75’ σέντρα Πλουσή, το πλασέ του Γ. Καντιμοίρη, θα φύγει έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.
  • 78’ λάθος συνεννόηση του Κιοσσέ με Πατελής, που συγκρούσθηκαν και ο Τσιαντούλης με πλασέ σε κενή εστία πέτυχε το 2-0.

ΤO ΦΥΛΛO ΑΓΩΝΑ

Ρόδος – Αστέρας Ρεθύμνου

Γήπεδο: «Ο Διαγόρας» Ρόδου.

Καιρός: βροχή και εν συνεχεία λιακάδα.

Προσέλευση: 200 φίλαθλοι.

Σκόρερ: 7’ Σίμιτς, 78’ Τσιαντούλης (Ρόδος).

Κόκκινες: – .

Κίτρινές: 37’ Σίμιτς, 79’ Στουρνάρας (Ρόδος) – 7’ Κασσέλας, 32’ Γωνιωτάκης. 44’ Τσιμπανάκος, 61’ Αποσκίτης (Αστέρας Ρεθύμνου).

Διαιτητές: Ποτόγλου Ν., Σταμάτης, Σουρής Ζ. (ΣΔΠ Πειραιά).

4ος Διαιτητής: Μήτση Ε. (ΣΔΠ Πειραιά).

Ρόδος (Δημήτρης Σπανός): Κούμπιεκ, Παπαγεωργίου, Δανάς, Στουρνάρας, Στ. Καντιμοίρης, Μαΐλης, Σίμιτς, Πλουσής (86’ Βασιλόπουλος), Γ. Καντιμοίρης, Γκαρασίνο (70’ Στεργαλάς), Τσιαντούλης (91’ Νικηταράς).

Αστέρας Ρεθύμνου (Γιάννης Πετράκης): Κιοσσές, Κασσέλας (46’ Κατσαμάς), Αργυράκης, Τσιμπανάκος (77’ Ρουμπάκης), Καρράς, Πατελής, Δερμιτζάκης, Γωνιωτάκης, Χάμε (70’ Ταμάμης), Αποσκίτης, Στεφανής.

Γ’ Ημίχρονο…

Γιάννης Πετράκης (προπονητής Αστέρα Ρεθύμνου): «Η νίκη της Ρόδου είναι δίκαιη, αλλά και εμείς προσπαθήσαμε. Στο α’ ημίχρονο η Ρόδος, ήταν καλύτερη, και εμείς αιφνιδιαστήκαμε από το γρήγορο γκολ που δεχθήκαμε. Μετά από το 22’ ισορροπήσαμε το παιχνίδι και ανεβάσαμε την απόδοση μας στο β’ ημίχρονο. Είχαμε ένα πολύ καλό διάστημα στο β’ ημίχρονο, στο διάστημα 46’-75’, αλλά δεν καταφέραμε να πετύχουμε ένα γκολ. Μετά ήμασταν αναγκασμένοι να ρισκάρουμε για να πετύχουμε ένα γκολ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δεχθούμε το δεύτερο γκολ, από μια άτυχη στιγμή. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες μου».

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις