Διακρίσεις του Α.Σ. Σκορπιός σε Kickboxing και Fcs Kali

Date:

Στις 12 και 13 Μαρτίου, ο Αθλητικός Σύλλογος Σύγχρονων Πολεμικών Τεχνών Χανίων “Σκορπιός”, συμμετείχε στο 8ο Open Championship Free Style, το οποίο διεξήχθη στο Περιστέρι στο κλειστό στάδιο “Δίδυμα” , σε αγώνες kick boxing (Light contac t& Kick light), υπο την αιγίδα της Πανελλήνιας Ομοσπονδιας Κικμπόξινγκ ( Π.Ο.Κ.) καθώς και στο πρώτο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Bladesport (Stick and Knife fighting), υπο την αιγίδα του επίσημου φορέα FCS Kali Hellas.

Ο Α.Σ. Σκορπιός συμμετείχε στο τουρνουά με τριμελή ομάδα αθλητών, δύο αθλητές του kick boxing, τον Λαζαρίδη Αλέξη και τον Λεβάκη Φώτη και έναν αθλητή του Fcs Kali Σπηλιάδη Δημήτρη. Ο Λαζαρίδης Αλέξης συμμετείχε στην κατηγορία των αρχάριων στα – 75 kg κερδίζοντας την 1η θέση ενώ ο Λεβάκης Φώτης στην ίδια κατηγορία κέρδισε την 3η θέση. Οι δύο αθλητές συμμετείχαν επίσης στην κατηγορία των προχωρημένων στα -75 kg στην οποία ο Λαζαρίδης Αλέξης κέρδισε την 1η θέση ενώ ο Λεβάκης Φώτης την 2η.

Ο εκπαιδευτής του Α.Σ. Σκορπιός, Δημήτρης Μπουδάκης, ήταν κεντρικός διαιτητής στο πρώτο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Bladesport (stick & knife Tournament), Το πρωτάθλημα Bladesport είναι το αγωνιστικό κομμάτι της τέχνης οπλομαχίας FCS Kali.

Ο Σπηλιάδης Δημήτρης συμμετείχε και στις τρείς κατηγορίες του Bladesport, κοντό μαχαίρι (short blade), μακρύ μαχαίρι (long blade), και μονό ραβδί(single stick). Στην κατηγορία μονό ραβδί κατέκτησε την 1η θέση ενώ στην κατηγορία short blade κατέκτησε την 2η θέση. Συγχαρητήρια στους Χανιώτες Αθλητές του Συλλόγου για τις επιτυχίες τους.

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις