Στα πλαίσια της εκστρατείας της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης του προγράμματος LIFE+ Junicoast «Δράσεις για την προστασία των παράκτιων αμμοθινών με είδη Juniperus στην Κρήτη και στο Νότιο Αιγαίο (Ελλάδα)» πραγματοποιηθήκαν επισκέψεις στο Ελαφονήσι και στο Κεδρόδασος με μαθητές της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του Νομού Χανίων.
Σκοπός των επισκέψεων ήταν η ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών για τον οικότοπο προτεραιότητας των παράκτιων αμμοθινών με είδη κέδρων. Οι μαθητές που συμμετείχαν είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τον οικότοπο των παράκτιων αμμοθινών με είδη κέδρων, να ενημερωθούν για τους κέδρους και τα υπόλοιπα φυτά της περιοχής και να κατανοήσουν τις αξίες και τις απειλές και δέχεται ο οικότοπος. Τέλος, δόθηκαν μπλουζάκια του προγράμματος και η εκπαιδευτική ιστορία «Το ταξίδι ενός κόκκου άμμου στις αμμοθίνες με τους κέδρους».
Συγκεκριμένα μέλη της συντονιστικής ομάδας του προγράμματος Junicoast πραγματοποίησαν τις παρακάτω επισκέψεις:
- Την Πέμπτη 3 Μαΐου 2012 στο Κεδρόδασος, όπου συμμετείχαν 40 μαθητές από το Γυμνάσιο Παλαιόχωρας
- Την Τετάρη 9 Μαΐου 2012 στο Κεδρόδασος, όπου συμμετείχαν 50 μαθητές από το Γυμνάσιο και το ΕΠΑΛ Κανδάνου
- Την Πέμπτη10 Μαίου 2012 στο Ελαφονήσι, όπου συμμετείχαν 45 μαθητές από το Δημοτικό Κανδάνου
- Την Τετάρτη16 Μαΐου 2012 στο Ελαφονήσι, όπου συμμετείχαν 55 μαθητές από το Δημοτικό Πλατάνου
To πρόγραμμα Junicoast συντονίζεται από το Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο Χανίων και συμμετέχουν το Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και οι διευθύνσεις δασών Χανίων και Λασιθίου. Αντικείμενο του προγράμματος είναι η προστασία του οικότοπου προτεραιότητας 2250* (παράκτιες αμμοθίνες με είδη Juniperus) στις περιοχές της Κρήτης (Γαύδος, Kεδρόδασος, Φαλάσαρνα, Χρυσή) και του Νοτίου Αιγαίου (Μήλος, Πολύαιγος-Κίμωλος, Νάξος, Ρόδος) που ανήκουν στο ελληνικό δίκτυο Natura 2000 και θέτει ως πρωταρχικό σκοπό την προστασία και διατήρηση των περιοχών αυτών.