Η Δευτεροβάθμια Επιτροπή Παιδείας (ΔΕΠ) του Δήμου Χανίων συνεδριάζει αυτήν την Πέμπτη 31 Μαϊου στις 7 το απόγευμα στο Μέγαρο Πάνθεον, 2ος όροφος, με θέμα ημερήσιας διάταξης την κοινοποίηση Έξωσης στην Κοινωνική Κουζίνα από τον χώρο στον οποίο στεγάζεται, στην οδό Τσουδερών 48. Η ΔΕΠ, στην οποία κυριαρχεί η παράταξη του ΠΑΣΟΚ, είναι αποφασισμένη να εκδιώξει την ΚΚ, χωρίς να έχει προηγουμένως οποιαδήποτε πρόταση για μεταστέγασή του συσσιτίου σε άλλο χώρο και χωρίς να ενδιαφέρεται στο ελάχιστο για τις συνέπειες της απόφασης αυτής.
Όσοι επιθυμούν να αποτρέψουν μια νέα αυθαιρεσία της πλειοψηφίας του δημοτικού συμβουλίου σε βάρος μιας συλλογικότητας που έχει ενεργοποιηθεί εδώ και έντεκα μήνες καλύπτοντας στοιχειώδεις ανάγκες συνανθρώπων μας παρακαλούνται να έλθουν την Πέμπτη 31 Μαΐου στις 6:45 έξω από το Μέγαρο Πάνθεον.
Την Τετάρτη 30 Μαΐου στις 18:00 θα διεξαχθεί Συνέλευση για το ίδιο θέμα στο χώρο της Κοινωνικής Κουζίνας, Τσουδερών 48, η οποία είναι ανοικτή σε όλους τους ενδιαφερόμενους.