Από την Πανσελινιώτικη Συνεργασία εκδόθηκε χθες η ακόλουθη ανακοίνωση:
Δικάζονται στο μονομελές Πλημμελειοδικείο Καντάνου σήμερα 16 Μαΐου του και ώρα 9 ΟΙ εννέα (9) κάτοικοι του Σελίνου που αντιστέκονται χρόνια τώρα για να μη χαθεί το Αποπηγάδι Βρέθηκαν στον «Αναβο» για να μη επιτρέψουν στην Εταιρεία να καταπατήσει την γη και να αρπάξει το νερό και να μετατρέψει το Αποπηγάδι σε ένα απέραντο βιομηχανικό πάρκο .
Συνελήφθηκαν από ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις στις 21-4-2010 και δικάζονται επειδή τόλμησαν να αντισταθούν στην αυθαιρεσία των πολυεθνικών εταιρειών που σε συνεργασία με τις κυβερνήσεις των μνημονίων σχεδιάζουν την καταστροφή του περιβάλλοντος στο Αποπηγάδι καταστρέφοντας τον ορεινό όγκο και τις περιουσίες τους .
Θεωρούμε ότι πρέπει να σταματήσει κάθε δίωξη, είναι αθώοι διότι έπραξαν τα αυτονόητα υπερασπίστηκαν τον τόπος τους που τους τρέφει και τους κρατά στη ζωή αιώνες τώρα