Το δικό τους σταυρό “σηκώνουν” καθημερινά στους ώμους τους και οι πρατηριούχοι του Ρεθύμνου, οι οποίοι πασχίζουν να κρατηθούν ζωντανοί μέσα σ’ αυτή την οικονομική λαίλαπα. Αν μπορεί το τελευταίο διάστημα η κατάσταση να έχει λίγο καλυτερεύσει, εξαιτίας του τουρισμού, σε γενικές γραμμές όμως, όπως εξηγεί ο Ηρακλής Ξυδάκης, τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα, μιας και η κατανάλωση των καυσίμων στην ελληνική αγορά είναι πολύ πεσμένη.
Ο πρόεδρος της ένωσης βενζινοπωλών Ρεθύμνου τονίζει μάλιστα πως το τελευταίο χρονικό διάστημα και κυρίως τους χειμερινούς μήνες παρατηρήθηκε μια σχετικά μεγάλη αύξηση της χρήσης πιστωτικών καρτών από τους έλληνες καταναλωτές, οι οποίοι αναγκάζονταν να καλύψουν τις αυξημένες ανάγκες τους με το λεγόμενο πλαστικό χρήμα.
Ωστόσο, συγκρίνοντας την προηγούμενη χρονιά με την τωρινή, υποστηρίζει πως η πτώση στον τζίρο των πρατηρίων του Ρεθύμνου, ανέρχεται στο 15%-20%, ακόμα και τους θερινούς μήνες, παρά την πτωτική πορεία που παρουσιάζουν το τελευταίο διάστημα οι τιμές πώλησης των υγρών καυσίμων, στο νομό.
Ο κ. Ξυδάκης σχολιάζοντας τους τελευταίους εξονυχιστικού ελέγχους του ΣΔΟΕ σχετικά με τις μεγάλες ποσότητες πετρελαίου θέρμανσης που φέρεται να προμηθεύτηκαν κάποιοι πρατηριούχοι, επισημαίνει πως ο ίδιος και οι συνάδελφοί του είναι ανοικτοί σε κάθε έλεγχο.
neatv.gr- Στ. Μαθιουδάκη