Για άλλη μια φορά οι Κρήτες και γενικά οι Έλληνες ο που Γης θα γιορτάσαμε την 71η επέτειο της Μάχης της Κρήτης . Μια μάχη που ήταν ίσως καθοριστική για τον 2ο παγκόσμιο πόλεμο. Δεκα ολόκληρα μερόνυχτα οι Γερμανοι χρεια στηκαν να κα μψουν την λυσσω δη αντι σταση των Ελλη νων Αυστραλω ν Άγγλων και Νεοζηλανδων.
Η Μα χη της Κρη της ει ναι ε να φωτεινο ορο σημο της συ γχρονης ιστορι ας του Ελληνι-σμου . Η 71η Επε τειο της Μα χης της Κρη της μας φε ρνει πιο κοντα στις ηρωικε ς εκει -νες στιγμε ς του Κρητικου μεγαλει ου. Ενο ς μεγαλει ου δια του οποι ου οι απανταχου Έλληνες και γενικα ολο κληρη η ανθρωπο τητα καλει ται να συλλα βει τον παλμο της καρδια ς των παλικαριω ν της Κρη της, της Αυστραλι ας , της Νε α Ζηλανδι ας και της Αγ-γλι ας ο που με τη θυσι α τους απε δειξαν πως δεν η ταν διατεθειμε νοι να υποκυ ψουν στις στρατιε ς του Χι τλερ.
Οι Βετερα νοι Αυστραλοι που πολε μησαν στην Κρη τη, και οι οποι οι ζουν ακο μη αγαπου ν πο-λυ τους Κρητικου ς και ο λους τους Έλληνες, γιατι γνω ρισαν απο κοντα και κα τω απο συνθη -κες πολε μου την ελληνικη φιλοξενι α, και αυτοθυσι α. Οι Κρητικοι με θανα σιμο κι νδυνο της ζωη ς των απο κρυψαν και συντη ρησαν εκατοντα δες Αυστραλου ς και Νε οζηλανδου ς που ει -χαν παγιδευτει στην Κρη τη μετα το τε λος της μα χης .
Σαν Έλληνες ει μαστε περη φανοι και ευγνωμονου με ο λους εκει νους που με το αι μα τους θε-μελι ωσαν την φιλι α μεταξυ των λαω ν αυτω ν. Την φιλι α αυτη καλου μεθα εμει ς ση μερα να συνεχι σομε και να προα γομε για το καλο των Ελλη νων ο που Γης .
Με σα απο τα λουλουδιασμε να μνη ματα των Αυστραλω ν και Νεοζηλανδω ν στο Ρε θυμνο και τη Σου δα μα και των παππου δων μας σε ο λη την Κρη τη βγαι νει ε να προγονικο μη νυμα.
Ότι η λευτερια δεν αγορα ζεται μα κερδι ζεται με αγω νες και θυσι ες . Έχομε χρε ος να τους τι-μη σομε και να μην τους ξεχα σομε ποτε .
Ας ει ναι αιω νια τους η μνημη !
Αντώνης Σ. Τσουρδαλάκης
Πρόεδρος
Παγκοσμίου Συμβουλίου Κρητών