Πλατανιάς – ΑΟΧ 1-2

Date:

Ο Πλατανιάς δε μπόρεσε να αξιοποιήσει την έδρα του για δεύτερο σερί παιχνίδι, χάνοντας με σκορ 2-1 από τον ΑΟΧ που ήταν ο κερδισμένος του χανιώτικου ντέρμπι της 24ης αγωνιστικής.

Παρόλα αυτά, το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για το συγκρότημα του Τίμου Καβακά καθώς στο 27ο λεπτό από τη σέντρα του Μιρτσέτα, με κεφαλιά ο Κατσικοκέρης έδωσε το προβάδισμα στον Πλατανιά, το οποίο ωστόσο δε μπόρεσε να διατηρήσει στην πορεία του αγώνα. Τα Χανιά με δύο καίρια χτυπήματα στα τέλη τόσο του α΄ ημιχρόνου όσο και του αγώνα, κατάφεραν ν ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, παίρνοντας τη νίκη χάρη στα γκολ του Γωνιωτάκη και του Δρακάκη αντίστοιχα.

Σε γενικές γραμμές, το παιχνίδι δεν είχε πολλές φάσεις, αν και υπήρξαν στιγμές που και για τις δύο ομάδες δημιουργήθηκαν οι συνθήκες για γκολ. Για τον Πλατανιά οι φάσεις του 21ου λεπτού με τον Μουνάφο και του 93ου με τον Μπαξεβάνη είναι ίσως οι πιο σημαντικές και για τον ΑΟΧ σίγουρα αυτές του 44ου με πρωταγωνιστή τον Τσάτσο αλλά και του 83ου με το φάουλ του Ιασωνίδη.

Για τον ΑΟΧ αποβλήθηκε στο 75΄ με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Γωνιωτάκης ο οποίος τη στιγμή που γινόταν αλλαγή άνοιξε διάλογο με την πλευρά της κερκίδας που φιλοξενούνταν οι φίλαθλοι του Πλατανιά, με αποτέλεσμα και καθ’ υπόδειξη του 4ου διαιτητή Γιώργου Ζαχαριουδάκη, να αποβληθεί από τον Μακεδόνα διαιτητή Βουρνέλη.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
21΄ Από συνεργασία του Μιρτσέτα με τον Αθανασιάδη και σέντρα του τελευταίου, ο Κατσικοκέρης δεν μπορεί να βρει όπως θέλει την μπάλα και να «νικήσει» τον Καλογεράκη
27΄ 1-0: Σέντρα του Μιρτσέτα για το κεφάλι του Κατσικοκέρη, ο οποίος προλαβαίνει τον Ραπτάκη και στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα
44΄ Ο Γωνιωτάκης σεντράρει και ο Τσάτσος με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Λιούρδη
45΄+ 1-1: Σέντρα του Τεπετού από τα δεξιά και ο Γωνιωτάκης με σουτ στην κίνηση ισοφαρίζει για τον ΑΟΧ
62΄Ο Κατσικοκέρης σεντράρει μέσα στην περιοχή αλλά ο Πιτσόκος χάνει το κοντρόλ και την ευκαιρία νʼ απειλήσει την εστία του Καλογεράκη
78΄ Μακρινό σουτ του Μποχώνη καταλήγει άουτ
84΄ Φάουλ του Ιασωνίδη αποκρούει εντυπωσιακά ο Λιούρδης
93΄ Ο Μπαξεβάνης προσπαθεί να «κρεμάσει» τον Καλογεράκη και να τον «τιμωρήσει»
για την άστοχη έξοδό του αλλά ο Παπακαστρίσιος απομακρύνει πάνω στην γραμμή.
96΄ 1-2: Από βολέ του Καλογεράκη ο Δρακάκης με τακουνάκι περνάει την μπάλα πάνω από τον Παληγεώργο, προλαβαίνει και την έξοδο του Λιούρδη «κρεμώντας» τον για το τελικό 1-2.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λιούρδης, Αθανασιάδης, Κατρανίτσας, Τζανής, Παληγεώργος, Πότσι, Μουνάφο, (68′ Προβατίδης), Νούτσος, (56′ Μπαξεβάνης), Κατσικοκέρης, Μιρτσέτα, Πιτσόκος, (80′ Μαρτσάκης)
Α.Ο. ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Παπακαστρίσιος, Mποχώνης, Ιασωνίδης, Ραπτάκης, Σεληνιωτάκης, (90′ Κουλάκης), Τσεσμελής (59′ Βουρβαχάκης), Αντωνόπουλος, Τεπετός, Τσάτσος, Γωνιωτάκης (74′ Δρακάκης)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βουρνέλης, Πάτρας, Λεζάϊ (Μακεδονίας), 4ος Ζαχαριουδάκης (Ηρακλείου)

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις