Πλατανιάς – Κέρκυρα 0-3

Date:

Αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου

Την ήττα που ισοδυναμεί με τον αποκλεισμό από την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας ΟΠΑΠ γνώρισε την Τετάρτη (21/12) ο Πλατανιάς, χάνοντας με 3-0 από την Κέρκυρα στο γήπεδο του Μάλεμε. Όπως αποδείχτηκε, η διαφορά της μίας κατηγορίας που χωρίζει τις δύο ομάδες, ήταν μεγάλη, με αποτέλεσμα, παρά την φιλότιμη και αξιόμαχη προσπάθεια που κατέβαλλαν οι γηπεδούχοι, η Κέρκυρα να ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση.

Τα γκολ για τους νικητές που συνεχίζουν στους “16” του θεσμού, πέτυχαν ο Μπάρκογλου, που σκόραρε στο 39ο και στο 52ο λεπτό και ο Γιάντσης, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο 31ο.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

2′ O Μιρτσέτα πασάρει για τον Ναζλίδη, ο οποίος από πλάγια θέση, πλασάρει, με τη μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία της Κέρκυρας

14′ Σουτ από τον Μιρτσέτα, μπλοκάρει ο Αναστασόπουλος

16′ Ο Μπάρκογλου σουτάρει από καλή θέση αλλά ο Λαζαρίδης μπλοκάρει τη μπάλα

19′ Ο Μιρτσέτα αποφεύγει τα μαρκαρίσματα και στη συνέχεια σουτάρει, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ

20′ Σέντρα από τον Σακελλαρίου για τον Μπάρκογλου, που δεν καταφέρνει να πιάσει την κεφαλιά, με τον Λαζαρίδη να μπλοκάρει

26′ Ο Μαζνόφ σουτάρει από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πάνω στον Λαζαρίδη

29′ Λάθος απομάκρυνση από τον Λαζαρίδη, ο Μαζνόφ κερδίζει τη μπάλα, την οποία “κόβει” για τον Μπάρκογλου αλλά την κατάλληλη στιγμή απομακρύνει σωτήρια ο Ραπτάκης

31′ (0-1) Ο Γιάντσης αξιοποιεί την αδυναμία των αμυντικών του Πλατανιά ν’ απομακρύνουν τη μπάλα, σουτάροντας με δυνατό, ευθύβολο σουτ εύστοχα, ανοίγοντας το σκορ

36′ Ο Γραμμόζης σουτάρει δυνατά και ο Λαζαρίδης μπλοκάρει

39 (0-2) Ο Καλαντζής “σκάβει” τη μπάλα προς τη περιοχή του Πλατανιά, με τον Δράμι να τη σταματά με το χέρι. Ο διαιτητής Καλογερόπουλος υποδεικνύει πέναλτι, με τον Μπάρκογλου να ευστοχεί από τα 11 βήματα

47′ Ο Ναζλίδης πλασάρει άουτ

52′ (0-3) Νέο λάθος στην άμυνα του Πλατανιά, με τον Μπάρκογλου να κερδίζει τη μπάλα και παρά το τάκλιν του Θεοδωρέλη, την στέλνει στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων

63′ Ο Μαρτσάκης “κόβει” ωραία τη μπάλα για τον Μαραγκουδάκη, η προβολή του οποίου δεν καταλήγει στα δίχτυα. Στην απομάκρυνση της άμυνας της Κέρκυρας ακολουθεί σουτ από τον Μιρτσέτα που καταλήγει πάνω στον Αναστασόπουλο

67′ Ο Μαρτσάκης πασάρει για τον Μιρτσέτα που σουτάρει πάνω στον Αναστασόπουλο

69′ Ο Μανουσάκης σουτάρει και ο Αναστασόπουλος αποκρούει σε κόρνερ

70′ Σουτ από τον Ραπτάκη σταματά πάνω στον Αναστασόπουλο

85′ Φάουλ από τον Μιρτσέτα, ο Αναστασόπουλος απομακρύνει σε κόρνερ

90′ Σέντρα του Μιρτσέτα, η προβολή από τον Θεοδωρέλη καταλήγει άουτ

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Παληγεώργος (79′ Τσοντάκης), Κουρτεσιώτης, Θεοδωρέλης, Ραπτάκης, Μανουσάκης, Γκονζάλες, Μιρτσέτα,Ναζλίδης,  Μαραγκουδάκης, Δράμι (62′ Μαρτσάκης)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Χάβι Γκραθία): Αναστασόπουλος, Σακελλαρίου,Βέντσελ, Γραμμόζης (57′ Παρασκευαΐδης), Καλαντζής, Γιάντσης, Μαϊστόροβιτς (78′ Βιόπουλος), Χαμπλ, Μπάρκογλου, Μαζνόφ, Βερονέζι (65′ Μίχος)

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ελευθερίου, Τουμπακάρης (Αθηνών)

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις