Πλατανιάς-Παναχαϊκή 0-2

Date:

Αφού δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιούργησε, ο Πλατανιάς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-0 από την Παναχαϊκή, αποτέλεσμα που είναι το πρώτο ανεπιτυχές για τη χανιώτικη ομάδα μέσα στο γήπεδο του Μάλεμε για το τρέχον πρωτάθλημα της Football League ΟΠΑΠ.

Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Μαπούκου στο 60ʼ και Φουρτάδο στο 74ʼ.

Ο Πλατανιάς, παρά την ήττα, απέδωσε πολύ καλό ποδόσφαιρο χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες τόσο στο αʼ ημίχρονο, όσο και στην επανάληψη. Πιο σημαντικές ήταν οι φάσεις με τον Μαραγκουδάκη στο 33ο, το 40ο και το 66ο λεπτό αλλά και με τον Χαϊκάλη στο 68ο.

Η Παναχαϊκή τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Φουρτάδο στο 81ʼ ο οποίος σε διεκδίκηση της μπάλας από τον Λαζαρίδη, τον χτύπησε, με αποτέλεσμα να πάρει την άγουσα για τα αποδυτήρια πριν από τη λήξη του ματς.

Η χανιώτικη ομάδα, παρά το άσχημο αποτέλεσμα, δεν χάνει την αυτοπεποίθησή της καθώς η απόδοσή της απέναντι στην Παναχαϊκή ήταν πολύ καλή και στρέφει το ενδιαφέρον της στο ματς που ακολουθεί με τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

5ʼ Ο Ναζλίδης σουτάρει έξω από την περιοχή της Παναχαϊκής και στέλνει τη μπάλα άουτ

13ʼ Σουτ από τον Μαραγκουδάκη, μπλοκάρει ο Πουρής

19ʼ Σύγχυση στην άμυνα του Πλατανιά, η μπάλα φτάνει στα πόδια του Φουρτάδο, ο οποίος πλασάρει άστοχα

26ʼ Εκτέλεση φάουλ από τον Γκονζάλες, η μπάλα περνά λίγο πάνω από τα κεφάλια των Πάγκαλου, Ραπτάκη

33ʼ Ατομική προσπάθεια από τον Πάγκαλο, ο οποίος σουτάρει μέσα από την περιοχή, ο Πουρής αποκρούει ασθενώς, η μπάλα φτάνει στον Μαραγκουδάκη, η προβολή του οποίου καταλήγει άουτ

40ʼ Ο Παληγεώργος γυρίζει τη μπάλα για τον Μαραγκουδάκη ο οποίος με τακουνάκι επιδιώκει να «νικήσει» τον Πουρή, αλλά ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής μπλοκάρει στο κέντρο της εστίας του

59ʼ Σουτ από τον Ντίνα, άουτ

60ʼ (0-1) Ο Φουρτάδο απέναντι από τον Λαζαρίδη, σουτάρει, αλλά ο τερματοφύλακας του Πλατανιά αποκρούει. Η μπάλα φτάνει στα πόδια του Μαπούκου ο οποίος με πλασέ ανοίγει το σκορ για την Παναχαϊκή

66ʼ Ο Παληγεώργος γεμίζει μέσα στην περιοχή, η μπάλα από την κεφαλιά του Ναζλίδη φτάνει στον Μαραγκουδάκη, η προβολή του οποίου αποκρούεται σωτήρια από τον Πουρή

68ʼ Σουτ από τον Μαραγκουδάκη, ο Πουρής αποκρούει, με τη μπάλα να φτάνει στα πόδια του Χαϊκάλη, ο οποίος σε κενή εστία σουτάρει άουτ

74ʼ (0-2) Σέντρα σουτ από τον Ατματζίδη, η μπάλα φτάνει στον Φουρτάδο, που με κοντινό πλασέ σκοράρει

80ʼ Σουτ από τον Ντίνα, άουτ

Πλατανιάς (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Παληγεώργος, Κουρτεσιώτης, Ραπτάκης, Τζανής (82′ Δρακάκης), Δέντσας, Γκονζάλες, Πάγκαλος (59′ Δράμι), Μιρτσέτα (65′ Χαϊκάλης), Μαραγκουδάκης, Ναζλίδης

Παναχαϊκή (Βασίλης Βούζας): Πουρής, Πακάλτσης, Κωνσταντινίδης, Φουρτάδο, Ιωάννου, Τσεμπερίδης (46′ Ατματζίδης), Μαπούκου ΜʼΠία (78′ Ουρτάδο), Ντίνας (90+1′ Σκαρτσίλας), Φατιόν, Κοκκίνης, Φούφουλας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

ΒΟΗΘΟΙ: Θανασακούδης (Μακεδονίας), Βλάσσης (Λασιθίου)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπινιχάκης (Λασιθίου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δέντσας – Ντίνας, Φατιόν, Φουρτάδο, Μαπούκου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 81ʼ Φουρτάδο

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις