Πλατανιάς – Ρόδος 1-0

Date:

Ούτε η Ρόδος κατάφερε να φρενάρει τον Πλατανιά, ο οποίος ήταν ο νικητής του σπουδαίου αγώνα για την 20η αγωνιστική με σκορ 1-0 στο γήπεδο του Μάλεμε.
Το γκολ που χάρισε τη νίκη στη χανιώτικη ομάδα, η οποία απέχει πλέον 1 μόλις βαθμό από την 1η θέση, σημείωσε ο Νίκος Κατσικοκέρης με κεφαλιά στο 11ο λεπτό, γκολ που είναι το 8ο στο πρωτάθλημα για τον 23χρονο επιθετικό.

Το παιχνίδι εμπεριείχε πολύ πάθος καθώς οι ποδοσφαιριστές τόσο του Πλατανιά όσο και της Ρόδου επέδειξαν τεράστια θέληση για τη νίκη, κάτι που αποδεικνύεται από τις πολλές τελικές τους προσπάθειες. Η Ρόδος θα μπορούσε να είχε σκοράρει αμέσως μετά το γκολ του Πλατανιά, αλλά στο 21ʼ το πλασέ του Μανίκα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λιούρδη, που ήταν εντυπωσιακός αποδεικνύοντας όσες φορές χρειάστηκε ότι είναι εξαιρετικός τερματοφύλακας. Χαρακτηριστικές είναι οι φάσεις του 30ου και του 61ου λεπτού όπου ο 32χρονος γκολκίπερ διατήρησε ανέπαφη την εστία του χάρη στις επεμβάσεις του.

Και ο Πλατανιάς όμως θα μπορούσε να είχε σημειώσει (δεύτερο) γκολ, με τις φάσεις του 26ου και του 83ου λεπτού να αποτελούν ίσως τις καλύτερές του κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πλατανιάς βρέθηκε σε πολλές περιπτώσεις σε δύσκολη θέση λόγω των αποφάσεων του διαιτητή Ιωσήφ Σφακιανάκη και χαρακτηριστικό είναι το ξέσπασμα του Τίμου Καβακά στις δηλώσεις που έκανε μετά το παιχνίδι, κρίνοντας ότι τα σφυρίγματα του αθηναίου ρέφερι, ειδικότερα στο αʼ ημίχρονο, προκάλεσαν τον εκνευρισμό των γηπεδούχων.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
10΄ Ο Κατσικοκέρης σουτάρει έξω από την περιοχή αναγκάζοντας τον Ρηγανά να πετάξει τη μπάλα σε κόρνερ
11΄ (1-0) Από εκτέλεση κόρνερ του Προβατίδη, ο Τζανής με το κεφάλι πασάρει στον Κατσικοκέρη, ο οποίος με κεφαλιά «νικά» τον Ρηγανά
12΄ Ο Τοπάλης βρίσκει στην περιοχή τον Γ. Καντιμοίρη ο οποίος σουτάρει αλλά ο Λιούρδης πετά την μπάλα σε κόρνερ
21΄ Από εκτέλεση φάουλ του Καραγιαννίδη, ο Κακλαμάνος  με το κεφάλι προωθεί τον Μανίκα, το σουτ του οποίου βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πλατανιά
26΄ Ο Κατρανίτσας προσποιείται πολύ ωραία αποφεύγοντας τον αντίπαλό του, βγάζει τη σέντρα για τον Μιρτσέτα, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Ρηγανά
30΄ Ο Ανωγειανάκης εκτελεί φάουλ υποχρεώνοντας σε μεγάλη απόκρουση τον Λιούρδη, που πέφτει στην αριστερή του γωνία και σώζει την παραβίαση της εστίας του
38΄ Ο Μανίκας σεντράρει για τον Γ. Καντιμοίρη που με γυριστό σουτ από το σημείο του πέναλτι στέλνει τη μπάλα άουτ
59΄ Ο Παληγεώργος απομακρύνει τη μπάλα μετά το γύρισμα του Ανωγειανάκη, η οποία επιστρέφει για τον Κακλαμάνο που σουτάρει λίγο έξω από τα δοκάρια του Λιούρδη
61΄ Ο Λιούρδης πραγματοποιεί εξαιρετικές επεμβάσεις στα διαδοχικά σουτ των Γ. Καντιμοίρη και Μανίκα που προσπάθησαν μέσα από την περιοχή να τον «νικήσουν» κρατώντας τον Πλατανιά μπροστά στο σκορ
64΄ Ο Μιρτσέτα ανοίγει για τον Κατσικοκέρη αλλά το κοντρόλ του δεν είναι καλό με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στον Ρηγανά να μπλοκάρει
70΄ Ο Μανίκας σεντράρει για τον Κακλαμάνο, ο οποίος με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα άουτ
83΄ Ο Προβατίδης εκτελεί κόρνερ, η μπάλα γλιστρά από τα χέρια του Ρηγανά αλλά ο Αθανασιάδης που ακολουθεί τη φάση δεν καταφέρνει από πολύ κοντά να σκοράρει
90΄ Ο Προβατίδης εκτελεί φάουλ, ο Γεωργόπουλος πλασάρει στην κίνηση αλλά η μπάλα καταλήγει άουτ

Πλατανιάς: Λιούρδης, Αθανασιάδης, Κατρανίτσας, Τζανής, Παληγεώργος, Πότσι, Μουνάφο, Μιρτσέτα (65ʼ Νούτσος, 82ʼ Γεωργόπουλος ), Κατσικοκέρης, Προβατίδης (94ʼ Μαρτσάκης), Πιτσόκος

Χερσόνησος: Ρηγανάς, Σταμάτης Καντιμοίρης, Ανωγειανάκης, Καραγιαννίδης (90ʼ Ευγενικός), Μπιμπίρης, Κεφαλούκος (74ʼ Σκαρλάτος), Τοπάλης, Γιώργος Καντιμοίρης (87ʼ Δανάς), Μανίκας, Μαραγκουδάκης, Κακλαμάνος

Διαιτητές: Σφακιανάκης, Αδαμόπουλος, Απόκοτος (Αθηνών), 4ος Αντωνίου (Αθηνών)

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις