Πλατανιάς – Βύζας Μεγάρων 1-1

Date:

Την ισοπαλία με σκορ 1-1 στον Βύζαντα Μεγάρων παραχώρησε ο Πλατανιάς για την 22η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Παρά το άσχημο αποτέλεσμα πάντως, η χανιώτικη ομάδα για πρώτη φορά την τρέχουσα περίοδο ανέβηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, την οποία μοιράζεται μαζί με την Κόρινθο. Ο αγώνας στο Μάλεμε πραγματοποιήθηκε κάτω από κακές καιρικές συνθήκες και σε ένα δύσκολο αγωνιστικό χώρο, με τον Πλατανιά να καταφέρνει στο 22ο λεπτό να προηγείται με τον Μιρτσέτα ο οποίος αξιοποίησε το γύρισμα του Κατσικοκέρη.

Η ισοφάριση για τον Βύζαντα ήρθε στο βʼ ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 78ο λεπτό χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Στρατάκη. Την εσχάτη των ποινών κέρδισε ο Ανδρέας Γεωργακόπουλος ο οποίος ανατράπηκε από τον Λιούρδη, στην προσπάθεια του τελευταίου να του αποσπάσει τη μπάλα από τα πόδια και να διορθώσει το τεράστιο λάθος του Γεωργόπουλου που λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα, παρότι είχε την άνεση του χρόνου να την αποκρίνει, μπερδεύτηκε πιάνοντας «αέρα».

Το συγκρότημα του Τίμου Καβακά θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη και να είχε σημειώσει ένα δεύτερο γκολ όμως μετά το 1-1, σε δύο κλασικές περιπτώσεις, πρώτα με τον Μπαξεβάνη και σε δεύτερο χρόνο με τον Μιρτσέτα, ατύχησε. Αλλά και στο α΄ ημίχρονο, τουλάχιστον σε μία ευκαιρία θα μπορούσε να είχε σκοράρει αν και σε αυτό το διάστημα, στο 24΄, ο Βύζας είχε δοκάρι με τον Γκούμα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πλατανιάς ζήτησε πέναλτι, με το σκορ στο 1-0, όταν ο Μιρτσέτα φάνηκε να σπρώχνεται μέσα στην περιοχή από τον Νταντάμη, χωρίς ωστόσο ο διαιτητής Τσαμούρης να καταλογίσει την εσχάτη των ποινών στη χανιώτικη ομάδα. Αυτή η φάση είναι η μοναδική για την οποία διαμαρτύρεται για τον Πειραιώτη διαιτητή, που κατά τ’ άλλα, δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα και οι αποφάσεις του σε γενικές γραμμές ήταν σωστές.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
20΄ Από μπαλιά του Μιρτσέτα ο Κατσικοκέρης πλασάρει με τον Σταυριανό να αποκρούει και τον Ρωμαΐδη στη συνέχεια να κόβει τον Πιτσόκο.
22΄ 1-0 Ο Παληγεώργος τροφοδοτεί τον Κατσικοκέρη, ο οποίος με την σειρά του γυρίζει την μπάλα στον επερχόμενο Μιρτσέτα που με δυνατό σουτ «κεραυνοβολεί» τον Σταυριανό για το 1-0.
24΄ Σύγχυση στην άμυνα του Πλατανιά το σουτ του Γκούμα κοντράρει και «αποκρούεται» από το αριστερό δοκάρι.
37΄ Σουτ του Κατσικοκέρη κοντράρει στον Ανδρίκο και στη συνέχεια ο Σταυριάνος βγαίνει σωτήρια και μπλοκάρει μπροστά από τον Μαρτσάκη
41΄ Κόρνερ του Μαρτσάκη γύρισμα του Τζανή διώχνει ο Ανδρίκος και το σουτ του Μιρτσέτα καταλήγει άουτ
44΄ Από καλοκτυπημένο κόρνερ του Κατρανίτσα η μπάλα φτάνει στον Πότσι, που σουτάρει, με τον Γκούμα να αποκρούει με την πλάτη. Από νέο κόρνερ με εκτελεστή τον Μαρτσάκη ο Τζανής από καλή θέση σουτάρει άουτ
45΄+2΄΄ Το δυνατό φάουλ του Στρατάκη μπλοκάρει σταθερά ο Λιούρδης
61ʼ Σουτ του Μιρτσέτα άουτ
66΄ Φάουλ του Σκαφτούρου κοντράρει στο τείχος, νέο σουτ του ίδιου στην πορεία της μπάλας ο Στρατάκης θα σουτάρει και ο Λιούρδης θα μπλοκάρει
78΄ 1-1: Τραγικό λάθος του Γεωργόπουλου που «πιάνει» αέρα και ο Ανδρ. Γεωργακόπουλος ανατρέπεται από τον Λιούρδη. Πέναλτι που εκτελεί εύστοχα ο Στρατάκης (1-1)
82΄ Σουτ του Πιτσόκου λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι
84΄ Σουτ του Μαζιώτη κοντράρει και αποκρούεται από τον Σταυριανό και ο Μπαξεβάνης σε κενή εστία και με τον κόσμο να φωνάζει γκολ καταφέρνει να στείλει την μπάλα παράλληλα από την γραμμή αποτυγχάνοντας να σκοράρει!
85΄ Σουτ του Μιρτσέτα και εκπληκτική απόκρουση του Σταυριανού. Από το κόρνερ στη συνέχεια του Πιτσόκου τα σουτ των Μιρτσέτα και Κατσικοκέρη ανακόπτονται από τους αμυντικούς.
89΄ Σουτ του Παληγεώργου δίπλα από το δεξί δοκάρι
90΄+4΄΄ Καλοκτυπημένο φάουλ του Μιρτσέτα μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Σταυριανός

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: Λιούρδης, Αθανασιάδης, Τζανής, Παληγεώργος, Κατρανίτσας (77 Μαζιώτης), Πότσι (82΄ Μπαξεβάνης), Μουνάφο, Πιτσόκος, Μαρτσάκης (61΄ Γεωργόπουλος), Μιρτσέτα, Κατσικοκέρης.
ΒΥΖΑΣ ΜΕΓ.: Σταυριανός, Θαν. Γεωργακόπουλος, Ανδρίκος, Ρωμαΐδης, Νταντάμης (85΄ λ.τ Μανωλιάδης), Μωϋσίδης, Γκούμας, Στρατάκης (90’+2’’ Μπαγδάτογλου), Σκαφτούρος, Αρκουμάνης, Ευαγγελάτος (68΄ Ανδρ. Γεωργακόπουλος)
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαμούρης, Κοτζαμανίδης, Ζησιμόπουλος (Πειραιά), 4ος Δριτσάκης (Πειραιά)

Ακολουθήστε το agonaskritis.gr στο Google News, στο facebook και στο twitter και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις