Στο πλευρό των οδηγών λεωφορείων που απεργούν από την προσεχή Δευτέρα και για τέσσερις ημέρες τάσσεται το Εργατικό Κέντρο Ηρακλείου ζητώντας από τους εργοδότες να υπογράψουν τη Συλλογική Σύμβαση Εργασίας.
Σε σχετική ανακοίνωση αναφέρεται:
Το Εργατικό Κέντρο Ηρακλείου στηρίζει τον αγώνα των Οδηγών Τουριστικών Λεωφορείων και την απεργιακή κινητοποίηση µε έναρξη την ∆ευτέρα 04/06/2012 και ώρα 01.00 π.µ. και λήξη 08/06/2012 και ώρα 01.00 π.µ.
Η διεκδίκηση υπογραφής Κλαδικής Συλλογικής Σύµβασης Εργασίας είναι ο µόνος δρόµος για την αντιµετώπιση των προβληµάτων των εργαζοµένων του κλάδου και για την διασφάλιση εργασίας µε δικαιώµατα και ζωής µε αξιοπρέπεια.
Καλούµε τους εργοδότες να υπογράψουν την ΣΣΕ που είχαν συµφωνήσει και να σταµατήσουν τα παιχνίδια στις πλάτες των εργαζοµένων.