Τουρνουά σκάκι στο ΚΑΜ στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Τοπικής Δημοκρατίας από το Δήμο Χανιων και τη Σκακιστική Ακαδημία Χανιων

Date:

Σε μία πραγματική γιορτή του σκακιού εξελίχτηκε το τουρνουά που διοργάνωσε ο Δήμος  Χανίων σε συνεργασία με την Σκακιστική Ακαδημία Χανίων στο Αρσενάλι  την Κυριακή 6/11/2011.

Η εκδήλωση  πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια των εκδηλώσεων για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα τοπικής Δημοκρατίας και στο κάλεσμά της κατέκλυσαν 110 παίκτες όλων των ηλικιών!

Ο καλός καιρός βοήθησε έτσι ώστε οι παίκτες να απολαύσουν το αγαπημένο τους παιχνίδι σε έναν από τους ομορφότερους χώρους του Ενετικού λιμανιού. Η μεγάλη συμμετοχή με αρκετούς παίκτες νηπίων, παίκτες που παρακολουθούν προγράμματα σε σχολεία αλλά και παίκτες προχωρημένους με Πανελλήνιες διακρίσεις έδωσε και την ανάγκη να δημιουργηθούν  αρκετοί όμιλοι ανάλογα με την δυναμικότητα των παικτών.

Την έναρξη των αγώνων κήρυξε η Βουλευτής Χανίων κα Κουρουπάκη καλωσόριζοντας την , επίσημα ο Πρόεδρος της ΣΑΧ κος Παπαδημητράκης Γιάννης ,ενώ τους αθλητές τίμησαν με απονομές  ο Δήμαρχος Χανίων κ. Σκουλάκης Μανόλης ,ο Αντιδήμαρχος  κος Ξυνίδης, ο Αντιπρόεδρος ΚΑΜ κος Βλαζάκης, ο Δημοτικός Σύμβουλος κος Καραγιαννάκης Μανόλης, Ο Γενικός γραμματέας του Δήμου Χανίων  και υπεύθυνος του προγράμματος κ.Κουρής Γαβριήλ, ο υποδιοικητής ΔΥΠΕ Κρήτης κος Φραγκιαδάκης Γιώργος και σύσσωμο το συμβούλιο της ΣΑΧ.

Χορηγοί της εκδήλωσης αυτής ήταν οι :
AUTO RECYCLE – ΚΑΛΟΜΟΙΡΑΚΗΣ ΑΝΤΡΕΑΣ
CELL ENERGY-KΑΤΑΚΗΣ ΛΕΡΑΚΗΣ Ο.Ε
ΚΡ.ΕΤ.ΑΝ. Ο.Ε. – ΘΩΜΑΔΑΚΗΣ ΕΜΜ.
CHANIA CAR &TRUCKS ΑΕ-ΚΑΛΑΜΑΡΙΔΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ
oι οποίοι έκαναν και τις απονομές των βραβείων στους νικητές ανά κατηγορία.

Αναλυτικά οι παίκτες που διακρίθηκαν από κάθε όμιλο είναι οι εξής

Στον 1ο όμιλο την 1η θέση κατέκτησε ο Χατζηδάκης Μιχάλης με 6 βαθμούς όσους είχε και η Μαρκάκη Σοφία η οποία αναδείχτηκε 1η γυναίκα.  2ος με 5,5 βαθμούς αναδείχτηκε ο Κατζουράκης Παύλος και 3ος ήταν ο Ναούμ Σπύρος με τον Γιώργο Φαλελάκη. 2η στη γυναικεία κατάταξη ήταν η Βοζινάκη Ανθή και 3η η Βρανά Ειρήνη.
Στην κατηγορία κάτω των 12 ετών την 1η θέση πήρε ο Παπαδόπουλος Αργύρης 2ος ο Φυντριλάκης Σταύρος και 3ος ο Αναγνωστάκης Χαράλαμπος.
Στην κατηγορία κάτω των 10 ετών 1η αναδείχτηκε η Βοζινάκη Ανθή 2ος ο Πετράκης Στέλιος και στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο Αλυγιζάκης Αποστόλης με τον Γεωργακόπουλο Γιώργο.
Στον 2ο όμιλο την 1η θέση κατέκτησε ο Μπαϊραμιάν Αρθούρος με 7 βαθμούς, 2ος ο Μαρινάκης Χρήστος με 6 βαθμούς και στην 3η θέση ισοβάθμησαν ο Κουτσαντωνάκης Μανόλης, Πατρελάκης Ευάγγελος, Σκαραντωνάκης Μάριος και Λιοδάκης Φίλιππας.
1ο κορίτσι αναδείχτηκε η Κουκουράκη Χρυσή ,2η η Παπαδημητράκη Σταυρούλα και 3η η Παλιεράκη Λυδία.
Στην κατηγορία κάτω των 7 ετών την 1η θέση κατέκτησε ο Βιζυράκης Σταύρος 2ος ο Φυντριλάκης Κυριάκος και στην 3η θέση ισοβάθμησε ο Τσαγκαράκης Παναγιώτης και ο Βιζυράκης Αντώνης.
Στον 3ο όμιλο την 1η θέση κατέκτησε ο Τσακίρης Νίκος 2ος ο Αποστολάκης Γιώργος και 3ος ο Γεωργιάδης Κων/νος. 1ο κορίτσι αναδείχτηκε η Σκαλιδάκη Στέλλα, 2η η Βουλουδάκη Σοφία και 3η η Νταγκουνάκη Ελένη.
Τέλος στον 4ο όμιλο την 1η θέση κατέκτησε ο Μαρκαντωνάτος Νικόλας, 2ος ο Ματσαμάκης Γιάννης και 3ος ο Χειλουδάκης Γιώργος
1ο κορίτσι αναδείχτηκε η Τσουρουνάκη Μαρία και στη 2η -4η θέση ισοβάθμησαν η  Ναξάκη Κατερίνα Παπαδοκωνσταντάκη Κατερίνα, Παπαπάνου Εύα και Εικοσιπεντάκη Μαρία-Άρτεμις

Όπως γνωρίζετε ,η  Σκακιστική Ακαδημία Χανίων , είναι ο μαζικότερος Σκακιστικός Σύλλογος στην Κρήτη, που αριθμεί 700 και πλέον μέλη-αθλητές , με σημαντικές εκπροσωπήσεις και Διακρίσεις στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.
* Συμμετέχει ενεργά με ομάδες της  στο πρωτάθλημα Α Εθνικής ,Β και Γ εθνικής κατηγορίας.
* Διοργανώνει επιτυχώς κάθε χρόνο  το πολύ σημαντικό ,υψηλού κύρους, Διεθνές τουρνουά Παλαιόχωρας, (συμμετοχή 230 παικτών από 35 διαφορετικές χώρες)  .